Problem przetłuszczających się włosów

Przetłuszczająca się skóra głowy to powszechny problem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyną przetłuszczania są zbyt aktywne gruczoły łojowe, które produkują nadmiar łoju skórnego. Wydzielane sebum ma charakter ochronny, ponieważ chroni skórę głowy przed bakteriami i grzybami. Jednak nadmierne przetłuszczanie się włosów może mieć różne podłoże.

Przyczyny przetłuszczających się włosów

Problemy hormonalne

Statystyki wskazują, że problem przetłuszczających włosów najczęściej dotyka osób po 25 roku życia. Zwykle przyczyną nadmiernego wydzielania sebum są problemy o podłożu hormonalnym. W przypadku zaburzeń w produkcji hormonów tarczycy, czy nadmiernej produkcji progesteronu u kobiet może wystąpić nadmierne przetłuszczanie włosów. Wobec tego, jeżeli nagle pojawia się problem przetłuszczających się włosów a leczenie kosmetykami do włosów oraz lekami nie pomaga, warto jest skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania w kierunku hormonów.

Niewłaściwie dobrane kosmetyki do skóry głowy

Na rynku obecnie znaleźć można setki różnych marek oferujących kosmetyki do włosów. Jednak nie każdy szampon, odżywka czy maska będzie pasował do wszystkich rodzajów skóry. Warto jest zatem zwrócić uwagę na składniki alergizujące, znajdujące się w składzie danego produktu. Ważne jest również dobranie szamponu czy odżywki, które są przeznaczone do danego rodzaju włosów nisko, średnio czy wysokoporowatych. Istotne jest również dobranie kosmetyku pod względem potrzeb włosów, ponieważ w zależności od konieczności można aplikować produkt bogaty w proteiny, emolienty czy emulgatory. Szeroką gamę zróżnicowanych produktów umożliwiających pielęgnację włosów posiada w swojej ofercie marka Klorane. Niewłaściwie dobrane kosmetyki do włosów zmuszają gruczoły łojowe do nadmiernej pracy, aby wyrównać ilość sebum na skórze głowy, które pełni funkcję ochronną.

Niewłaściwie zachowana higiena

Przetłuszczające się włosy mogą być również wynikiem niezachowania higieny na właściwym poziomie. Zbyt rzadkie lub częste mycie włosów może prowadzić do wydzielania nadmiernej ilości sebum. Dodatkowo częste przeczesywanie włosów dłonią, dotykanie włosów czy ciągłe noszenie nakryć głowy może prowadzić do nanoszenia dużej ilości zanieczyszczeń na skórę głowy, co również powoduje przetłuszczanie się włosów. Wówczas gruczoły łojowe swoją aktywnością będą odbudowywać barierę ochronną skóry głowy.

Niedokładne mycie skóry głowy

Jedną z najczęstszych przyczyn przetłuszczania się włosów jest również niedokładne mycie skóry głowy. Zbyt duża ilość produktu nałożona na włosy i niedokładne spłukiwanie go pod bieżącą wodą może spowodować, że skóra głowy będzie się przetłuszczać. Natomiast używanie zbyt małej ilości produktu również może doprowadzić do wydzielania nadmiernej ilości sebum.

Niewłaściwa dieta

Kolejną częstą przyczyną przetłuszczania się włosów jest również niewłaściwa dieta bogata w tłuszcze, węglowodany, cukier i produkty wysokoprzetworzone. Częste spożywanie dań typu fast-food, dań smażonych na głębokim tłuszczu, powodujących ciężkość wpływa od wewnątrz na pracę gruczołów łojowych. Przez stosowanie niezdrowej diety wydziela się nadmierna ilość sebum, ponieważ organizm jest znacząco przeciążony ilością pracy, jaką musi wykonać podczas trawienia. Wskutek tego gruczoły łojowe pracują intensywniej i wydzielają dużą ilość łoju skórnego.

Powyżej przedstawione przyczyny są jednymi z częściej występujących wśród kobiet i mężczyzn. Jednak przetłuszczanie się włosów może również zależeć od etapu dojrzewania, zbyt wysokich temperatur, ilości stresu czy chorób skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *