Czy matcha jest najzdrowszą herbatą na świecie?

W Chinach matcha znana jest od dawna. Z kolei w Europie i w Polsce zyskała popularność stosunkowo niedawno. To doskonały dowód na to, że coraz bardziej cenimy zdrową żywność i chcemy cieszyć się zdrowiem i promiennym wyglądem przez cały rok. Ten japoński specjał to nic innego jak sproszkowana zielona herbata, która pozyskiwana jest z najdelikatniejszych liści.

Mimo że początkowo sięgali po nią jedynie buddyjscy mnisi, to obecnie pokochali ją amatorzy naparów na całym świecie. Oprócz wielu dobroczynnych właściwości obecnie może poszczycić się również doskonałą dostępnością. W sklepie internetowym znaleźć można zarówno matchę, jak i wiele innych i unikatowych rodzajów kaw i herbat.

Czy matcha to herbata przepełniona zdrowiem?

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie tym napojem? Głównym powodem są oczywiście walory smakowe, a także prozdrowotne właściwości. Matcha wykazuje bowiem:

  • silne właściwości antyoksydacyjne,
  • działanie uspokajające,
  • działanie pobudzające,
  • wpływ na poprawę koncentracji i kreatywności.

Spora część osób, która dopiero rozpoczęła swoją wielka przygodę z tym japońskim napojem, poszukuje odpowiedzi na pytanie, jak pić matchę? Wbrew pozorom to nic skomplikowanego, jednak istnieje wiele przepisów na wykonanie matchy. Najpopularniejsze jest oczywiście ubijanie i spienianie proszku w niewielkiej ilości gorącej wody przy użyciu bambusowej miotełki. Z powodzeniem jednak wodę można zastąpić sokami lub mlekiem.

Przygotowanie matchy krok po kroku:

  1. Do czark wsyp łyżeczkę machy,
  2. Proszek zalej niewielką ilością wody o temperaturze ok. 75-80 stopni;
  3. Mieszaninę energicznie mieszaj łyżeczką lub spieniaczem.
  4. Dolej około 150 ml wody (na łyżeczkę matchy).

Macha ceniona jest również za zróżnicowane zastosowanie. Może służyć bowiem jako oryginalny dodatek do lodów, wypieków, galaretek czy koktajli, nadając im niepowtarzalny, zielony kolor. Na tym jednak nie koniec.

Macha – zastosowanie w kosmetyce

Matcha coraz częściej znajduje zastosowanie w kosmetyce, dzięki swoim właściwościom przeciwstarzeniowym i detoksujacym. Jej właściwości zbawiennie wpływają również na procesy regeneracji skóry, a także dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin i wartościowych substancji odżywczych.

Po matchę z chęcią sięgają nie tylko osoby ceniące zdrowy styl życia, ale również Ci którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Wszystko dzięki zawartości związku o nazwie EGCG, który znacznie wpływa na poprawę metabolizmu.

Należy pamiętać jednak, że samo picie matchy nie wystarczy do zrzucenia wagi. W tym celu konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych, a także odpowiednia ilość aktywności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *