Jakie korzyści może przynieść dieta sokowa?

Dieta sokowa jest sposobem odżywiania, który zdobywa coraz większą popularność. Stosują ją miłośnicy smaku warzyw i owoców, a także osoby starające się zmniejszyć wagę ciała. Jest to dobry sposób na detoks organizmu i początek zmiany swoich nawyków żywieniowych. Jakie korzyści może przynieść zmiana formy żywienia?

Pyszne owoce i warzywa

Zgodnie ze swoją nazwą, dieta sokowa bazuje na sokach przygotowywanych z różnych warzyw i owoców. Mogą być to koktajle przyrządzone z jednego wybranego produktu lub zawierać różne wymieszane smaki. W ten sposób można przyspieszyć usuwanie toksyn z organizmu. Specjaliści polecają szczególnie warzywa liściaste, które są bogate w błonnik. Dobrym pomysłem jest też korzystanie z roślin uprawianych ekologicznie, gdzie nie występują duże ilości pestycydów stosowanych w tradycyjnych uprawach. Wśród produktów polecanych podczas diety sokowej można znaleźć herbaty owocowe, ziołowe i przyprawy korzenne. Napoje nie mogą zawierać cukru oraz nienaturalnych dodatków.

Czym jest post przerywany.

Szybkie oczyszczenie organizmu

Dieta sokowa nie przewiduje spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego ani przetworzonej żywności. Osoby zmieniające swój sposób odżywiania nie powinny też pić kawy, czarnej herbaty ani alkoholu. Dieta sokowa powinna być utrzymywana maksymalnie w okresie 7 dni i nie należy jej przedłużać. Dłuższe zachowanie diety opartej tylko na płynnych posiłkach nie jest zdrowe, bo organizm potrzebuje również innych produktów do normalnego funkcjonowania. Podczas zachowywania diety sokowej, należy obserwować swój organizm. W razie wystąpienia problemów dieta sokowa musi zostać przerwana. Po jej zakończeniu można ją uzupełnić o inne zbilansowane posiłki, a soki potraktować jako uzupełnienie zdrowego sposobu żywienia.

Korzyści i ograniczenia

Zachowywanie diety sokowej pozwala poprawić metabolizm i procesy zachodzące podczas trawienia pokarmów. Wiele osób chwali się zmniejszeniem swojej masy ciała. Należy pamiętać, że początkowo organizm pozbywa się nadmiaru wody, a dopiero później można mówić o skutecznym odchudzaniu. Dieta sokowa może wpłynąć pozytywnie na cerę i włosy. Przygotowywanie soków nie wymaga dużej ilości czasu, niezależnie od rodzaju składników. Ten sposób żywienia nie powinien być jednak stosowany przez kobiety w ciąży, a także osoby cierpiące na niedowagę. Dieta sokowa nie jest korzystna dla osób cierpiących na choroby przewlekłe oraz aktywnie uprawiających sport. W razie wątpliwości przed zmianą diety warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *