Ścieki produkujemy w każdym domu. Zarówno używając zlewu w kuchni, biorąc prysznic czy też korzystając z toalety. Skoro je produkujemy, to musimy gdzieś je odprowadzić. Najprościej jest w sytuacji, kiedy ścieki możemy odprowadzić bezpośrednio do kanalizacji. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, możemy skorzystać z szamba. Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie.
Kilka słów teorii o szambie
Zasada działania szamba jest bardzo prosta. Płynne ścieki za pomocą rur kanalizacyjnych trafiają bezpośrednio do szamba. Tam podlegają one procesowi rozkładu. Co pewien czas specjalista z firmy asenizacyjnej odbiera od nas ścieki z szamba. Bardzo ważnym elementem jest jakość wykonanego szamba. Powinno być ono jak najbardziej szczelne. Gwarantuje to, że do wnętrza szamba nie będą wynikały wody gruntowe. To również powoduje, że nie będziemy musieli tak często opróżniać szamba.
Osad i zapach z szamba
W każdym szambie domowym znajdziemy elementy organiczne. Niektóre z nich podlegają procesowi rozpuszczenia a inne nie. W efekcie tego na dnie zbiornika powstaje osad. Proces ten nazywa się sedymentacja. Jeżeli odpowiednio nie zadbamy o jego usunięcie, to wówczas będzie on się nawarstwia i znacznie zmniejsza pojemność naszego szamba. To będzie związane z koniecznością jego częstszego opróżniania, a co za tym idzie zwiększenia kosztów.
Oprócz tego proces ten prowadzi również do kumulacji brzydkich i nieprzyjemnych zapachów. Powstają one wskutek procesów fermentacji i gnicia. W tym procesie również powstają duże ilości gazu. Co prawda pro szambo jest wyposażone w specjalne systemy do odpowietrzenia zbiornika, ale gromadzenie się jest problematyczne. Zapanować nad tym procesem możemy stosując specjalne preparaty do szamba, które pomagają zachować odpowiedni poziom bakterii.
Aktywacja biologiczna
Sposobem na uporanie się z osadem zbierającym się na dnie zbiornika jest jego biologiczna aktywacja. Metoda ta polega na wprowadzeniu odpowiedniej flory bakteryjnej, które to bakterie wpływają na przyspieszenie mineralizacji. Jednocześnie bakterie uprawniają osad co pozwala na łatwiejsze czyszczenie szamba.
Preparaty do szamb dostępne są w różnych postaciach. Spotykamy między innymi tabletki i, żele oraz proszek. Preparaty można wsypać bezpośrednio do szamba lub do muszli klozetowej. To drugie rozwiązanie jest o tyle korzystne, że równocześnie dbamy o jakość naszych rur kanalizacyjnych. Jak widzicie bardzo ważne jest to, aby odpowiednio zadbać o florę bakteryjną w szambie. Gwarantuje to wieloletnie bezproblemowe działanie.