Ręczne wózki widłowe

Prowadzenie hurtowni ogrodniczej czy sklepu z artykułami przemysłowymi wiąże się z częstymi dostawami ciężkich towarów. Specyfika branży powoduje, że artykuły dostarczane są w paletach ważących kilkaset kilogramów. Ich szybkie przemieszczenie z ciężarówki na zaplecze umożliwia ręczny wózek widłowy.

Od hurtowni budowlanej po gospodarstwo rolne

To sprzęt, który sprawdzi się wtedy, gdy trzeba przetransportować spory ładunek na niewielką odległość. W zależności od wersji ręczne wózki widłowe są przystosowane do przewożenia ładunków o masie od 1000 do 3500 kg.

Ich konstrukcja umożliwia też podnoszenie pakunków na wysokość kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów (17-80). Dzięki temu paletę można podnieść do poziomu rampy albo nadwozia ciężarówki, skąd obierze ją tradycyjny wózek widłowy i przewiezie w odpowiednie miejsce na platformie.

Podnoszenie odbywa się na dwa sposoby. W niektórych pojazdach montuje się ręczne pompy. Bardziej zaawansowane ręczne wózki, zwane paleciakami, mają podnośnik elektrohydrauliczny.

Ręcznymi wózkami widłowymi można też manewrować wewnątrz dużych obiektów transportowych. W niektórych sytuacjach z powodzeniem zastępują widlaki. Zamiast samemu dźwigać worki, kartony czy inne spore opakowania można je przewieźć z jednego końca statku czy tira na drugi.

Bardzo często sprzęt ten znajduje się na wyposażeniu marketów. W zasadzie dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie sklepu wielkopowierzchniowego czy o mniejszym formacie bez tego wózka. Pozwala on przetransportować sporą ilość towaru z zaplecza pod sam regał i tam go rozpakować, poukładać na półkach. Takie rozwiązanie sprzyja oszczędności czasu i energii pracowników. Z tego powodu spotyka się go w różnego rodzaju hurtowniach czy składach budowlanych.

Coraz częściej w paleciaki inwestują również towarowe gospodarstwa rolne, w których dostawy pasz czy sprzedaż dużej ilości produktów rolnych to codzienność. Za sprawą takiego urządzenia przedsiębiorca jest w stanie szybko przewieźć spory ładunek na niewielkim dystansie.

Warto się na nie zdecydować tym bardziej, że do sterowania ręcznymi wózkami podnośnikowymi nie są potrzebne żadne uprawnienia. Trzeba jednak zapoznać się z instrukcją obsługi albo poprosić dostawcę o przeszkolenie. To nie jest skomplikowane i trwa chwilę.

W najnowszych wózkach ręcznych oferowanych przez firmę Still zastosowano kółka nylonowe. W efekcie nastąpiła zredukowanie tarcia, jakie generują te elementy w trakcie toczenia. Urządzeniem sprawniej i lżej się manewruje.

Kolejną zaletą paleciaków Still są tandemowe rolki ładunkowe. To rozwiązanie, które ułatwia jazdę po nierównych nawierzchniach. Stabilizuje pojazd i zapobiega wywrotkom, o jakie nietrudno podczas pchania czy ciągnięcia wózka załadowanego ciężkimi paletami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *