Jak wybrać pióro na prezent dla bliskiej osoby?

Wybór odpowiedniego prezentu może przysporzyć nieco trudności, zwłaszcza jeśli nie mamy pewności, co dana osoba chciałaby dostać. Warto wybrać coś praktycznego, ale nie do końca oczywistego czy banalnego. Oczywiście można skłonić się ku wyborowi ulubionych słodyczy lub kwiatów, ale prezent, który będzie funkcjonalny i użytkowy, może sprawić dużo więcej radości. Co to może być? Na przykład pióro. Ale jak je wybrać?

Jakie są rodzaje piór do pisania?

Jeśli osobą obdarowaną ma być dziecko, dobrze wybrać pióro, które zostało zaprojektowane specjalnie do nauki pisania i wyprofilowane tak, aby mieściło się idealnie w dziecięcej dłoni. Może to być bardzo dobry wybór na początek przygody z pisaniem i różnorodnymi artykułami piśmienniczymi. Można też wybrać dla dziecka pióro ze stalówką do maczania w atramencie, jednak trzeba mieć na uwadze wiek dziecka i liczyć się z różnymi konsekwencjami takiego wyboru, jak na przykład kleksy.

Innym wyborem może stać się pióro do kaligrafii, najlepiej z wymiennymi końcówkami różnej szerokości. W dobie rozwoju technologii, staranne, kaligraficzne pisanie nie jest aż tak bardzo popularne. Rozwija ono jednak umiejętności grafomotoryczne, a dodatkowo pięknie wygląda. Napisana takim piórem, nawet mała kartka z życzeniami może dać dużo radości, zarówno temu, kto pisze, jak i osobie obdarowanej.

Pióra kulkowe Parker do złudzenia przypominają długopisy żelowe. Jest atramentowe a na jego końcu zamiast stalówki znajdziemy końcówkę z małą kulką. Obecnie jest to częstszy wybór, niż piór wiecznych Parker. W zdecydowanej większości przypadków głównym powodem jest łatwość stawiania liter. Jest również bardzo łatwy w utrzymaniu. Po prostu wymienia się wkład, bez konieczności stosowania zabiegów czyszczących.

Pióro ze stalówką jest nieco bardziej wymagającym prezentem, przeznaczonym raczej dla osób mających już pewne doświadczenie w pisaniu tymi artykułami piśmienniczymi. Doskonale sprawdzą się w przypadku osób cierpliwych i dokładnych. Chcąc poprawnie się nim posługiwać i unikając kleksów, dobrze jest dokupić pędzelek, który służy do nakładania atramentu na stalówkę. Mamy tu na myśli pióra, które nie są napełniane nabojami a maczane w atramencie.

Przeczytaj różnice między piórem wiecznym a kulkowym.

Można również wybrać pióro na naboje, co zapewni ciągłość pisania do momentu wyczerpania atramentu. Gdy atrament się skończy, można włożyć kolejny nabój, lub po prostu napełnić pusty przy pomocy strzykawki z igłą. Dobrze, aby igła była dość gruba, sprawi to, że łatwo ją będzie wypłukać, a ewentualne pozostałości atramentu, nawet po zaschnięciu nie zalepią otworu igły.

Ostatnim wyborem może być pióro atramentowe, gdzie napełnianie polega na pobraniu atramentu z kałamarza za pomocą tłoczka. Istnieją również pióra przeznaczone dla osób leworęcznych.

Jak zatem wybrać odpowiednie pióro na prezent dla bliskiej nam osoby?

Aby dokonać dobrego wyboru pióra warto dowiedzieć się, czym na co dzień pisze dana osoba i czy pisała już kiedykolwiek piórem. Opcją najbardziej bezpieczną może być wybranie pióra do kaligrafii na naboje z wymiennymi końcówkami, zawierającymi również końcówkę do zwykłego pisania. Może to zainspirować obdarowanego do rozpoczęcia przygody z kaligrafią.

Jeśli zaś pisanie piórem nie jest mocną stroną danej osoby, można wybrać pióro kulkowe, które jak pisaliśmy wcześniej, nie różni się zbytnio od tradycyjnego długopisu, czy długopisu żelowego. Warto również zwrócić uwagę na firmę i wystrzegać się kupowania piór w marketach czy popularnych sieciówkach, ponieważ ich jakość i trwałość zazwyczaj pozostawiają wiele do życzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *