Rodzaje kijów golfowych

Golf to nadal bardzo prestiżowy sport, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. Oprócz czasu i aktywności fizycznej wymaga specjalistycznej wiedzy, a także odpowiedniego sprzętu. Każdy golfista posiada różne typy kijów golfowych, a każdy z nich spełnia inne zadanie. Jakie są więc kije do golfa i do czego służą? Oto mały przewodnik.

Kije golfowe – cechy i zadania

Golfista kije golfowe trzyma w specjalnej torbie na kije golfowe. Może mieć ich maksymalnie 14. Inne kije golfowe służą do gry, a inne do wykopywania piłki z bunkra. Innym kijem uderzymy daleko, a innym blisko. Wygląda skomplikowanie, ale jest to do opanowania. Różnią się one przede wszystkim kształtem. Rozróżniamy również kije juniorskie i kije damskie.

Rodzaje kijów golfowych

Wyróżniamy 4 podstawowe rodzaje kijów golfowych:

Kije golfowe Woody— to najpopularniejszy rodzaj kija golfowego. Można nim uderzyć piłkę na najdłuższe odległości. Jest to jednocześnie najdłuższy, ale też najtrudniejszy kija golfowy. Choć wygląda masywnie, jest jednym z najlżejszych modeli.

Kije Irony (żalaza) — pomagają optymalniej celować niż kij Woody. Wybijają piłkę bliżej niż poprzedni kij. Kij ten pozwala na lepszy zamach i precyzyjniejsze uderzenie. Używane są na średnich dystansach i do strzałów bliskich na greenie.

Klin — wizualnie nie różni się od żelazek, ale mają bardziej stromy loft (kąt nachylenia główki kija). Świetnie nadaje się do gry nad przeszkodami i jest pomocny w wydostaniu z bunkra piłki.

Kije Puttery— ten typ kija używamy do toczenia piłki, np. gdy jest ona już blisko dołka. Można też puttery stosować, gdy piłka jest bardzo blisko greenu.

Hybryda: na niemal beznadziejne sytuacje

Są wciąż stosunkowo nowe na polach golfowych i stanowią rozsądną alternatywę dla łączenia woody i irony. Krótkie żelaza są idealne dla golfistów z wysokim handicapem, dłuższe kije golfowe są odpowiednie dla zaawansowanych graczy.

Mieszanka obu typów kijów golfowych ma żelazne powierzchnie uderzeniowe i płaskie podeszwy jak woody. W ten sposób można łączyć ze sobą właściwości obu typów. Hybrydy nadają się zarówno do dalekich strzałów, jak i krótkich podejść do dołka.

Trzonek jest zwykle wykonany z grafitu i jest wydrążony w środku. Ponadto są znacznie dłuższe niż w przypadku iron. Główka rakiety wykonana jest z tytanu lub stali. Są zwykle krótsze niż iron i osiągają dużą prędkość uderzenia. Początkujący i starsi golfiści lubią korzystać z tego typu kijów golfowych.

Wniosek – kiedy mam wziąć jaki kij?

  • W przypadku długich strzałów właściwym wyborem jest kij golfowy klasy drewna (woody).
  • Kije golfowe klasy Iron służą do strzałów na średnich dystansach.
  • Klin jest używany do krótkich uderzeń, w których piłka nie powinna się już toczyć.
  • W przypadku krótkich uderzeń, w których piłka powinna się toczyć, użyj puttera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *