Czym umyć okna

Kiedy nadchodzi czas porządków, często zastanawiamy się jakich użyć środków, by z jednej strony nie obciążyły zbytnio naszego budżetu, a jednocześnie usuwały wszelkiego rodzaju zabrudzenia, bez nieestetycznych śladów i smug. Idealnym rozwiązaniem byłoby również korzystanie z detergentów, które nie byłyby szkodliwe dla środowiska, a także nie szkodziły skórze dłoni (rozwiązaniem tego problemu jest jednak założenie gumowych rękawiczek). Czym się efektywnie, tanio i ekologicznie umyć okna?

Dobrym pomysłem jest zastosowanie zwykłego płynu do mycia naczyń.

Jego niewielka ilość wymieszana z wodą, dobrze usunie zwykłe zanieczyszczenia okien. Dla lepszej efektywności warto użyć specjalnej gąbki do mycia z gumowym ściągaczem wody. Najpierw rozprowadzamy płyn z wodą na szybkie za pomocą gąbki, a następnie ściągamy nadmiar wody gumową końcówką. Dzięki temu unikniemy smug, a mycie okien przebiegnie bardzo szybko i bez konieczności włożenia w nie większego wysiłku.

Jeśli chcemy być bardziej ekologiczni, możemy wybrać ocet – od dziesiątek lat produkt ten stosowany jest do domowego usuwania zanieczyszczeń i doskonale sprawdza się również w przypadku zabrudzeń okiennych. Warto podkreślić, że ocet również nadaje połysk mytym powierzchniom (nie tylko oknom i szybom, ale także np. ceramice łazienkowej).

Przykładowe proporcje octu i wody wykorzystywane do mycia okien to pięć litrów wody na około pół szklanki octu. Nieprzyjemny zapach możemy zwalczyć dodając boraks oraz lubiany przez nas olejek zapachowy.

Jeśli nie zależy nam na ekologii, tylko na czasie i efektywności, możemy kupić jeden z dostępnych na rynku preparatów.

Detergenty takie dostępne są w przyjaznej użytkownikowi butelce i mogą być wykorzystywane do spryskiwania mytych szklanych powierzchni (także luster). Preparaty takie wyróżniają się intensywnym, ostrym zapachem, bardzo dokładnie jednak myją, nabłyszczają szyby, a także pozwalają uniknąć smug. Z powyższymi preparatami mycie okien wcale nie musi być trudne i pracochłonne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *