Bezpieczny strych – jak urządzić?

Mieszkanie we własnym, jednorodzinnym domu ma niewątpliwie wiele zalet. Główną z nich jest to, że do dyspozycji ma się nieporównywalnie większą powierzchnię do zagospodarowania. Dodatkową zaletą jest możliwość indywidualnego podejścia także do przestrzeni przydomowej, a także strychu, który coraz częściej pełni rolę użytkową. Swoboda w urządzeniu swoich czterech kątów jest ogromna.

Zabezpieczając własny dom, nie powinno się zapominać o strychu. W końcu jest to pełnoprawne pomieszczenie. Do podniesienia poziomu bezpieczeństwa poddasza należy jednak podejść zupełnie inaczej niż do innych pomieszczeń przez które można bezpośrednio dostać się do wnętrza. Wszystkie niezbędne elementy systemu zabezpieczającego znaleźć można w witrynie sklepów specjalizujących się w zabezpieczeniach budynków.

Rola strychu i poddasza

Podstawową rolą strychu i poddasza jest zabezpieczenie budynku przed negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dach chroni przed wilgocią, porywistymi wiatrami, a także rozprzestrzenianiem się ognia w ścisłej zabudowie. Warto więc zadbać o odpowiednio wyselekcjonowane materiały, z których poddasze powstanie lub za pomocą których zostanie wyremontowane. Najczęściej polecanym, jest budulec kartonowo-gipsowy. Wykorzystując go, nie muszą być przeprowadzane tak zwane „mokre” prace. Dodatkowo postęp całego procesu jest szybki i od razu zauważalny.

Aranżacja strychu – pomysły

Coraz częściej w domach jednorodzinnych można spotkać się ze strychem, który nie pełni już tylko funkcji składziku na rupiecie, które kiedyś mogą się przydać. Ciekawymi pomysłami na zaaranżowanie tej, do tej pory, niewykorzystywanej przestrzeni jest przekształcenie jej w dodatkowe pomieszczenia mieszkalne. Wykończone pokoje można zagospodarować na pełnoprawny „dom w domu” na przykład dla gości – wydzielenie pomieszczenia pełniącego funkcję łazienki nie powinno być problemem jeżeli tylko istnieje możliwość przyłączenia dodatkowego piętra do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Alternatywą dla ludzi chcących rozwinąć swoją życiową pasję, jest stworzenie kącika majsterkowicza. Kilka dodatkowych szaf, porządne, wytrzymałe biurko lub stół powinny wystarczyć jako bazowe wyposażenie. Mieszkańcy bardziej uzdolnieni muzycznie z pewnością szybko zechcą uruchomić na strychu prywatne studio nagrań, w którym nie tylko nagrają prywatne pomysły, ale także za pomocą znajdującego się sprzętu zmontują finalną wersję swoich utworów. W końcu w garażu będą mogły stać samochody.

Jak zabezpieczyć strych?

Bez względu na to, czy strych funkcjonuje jako składzik, czy może jest dodatkową przestrzenią mieszkalną lub został zaaranżowany w inny sposób, należy odpowiednio zadbać o jego bezpieczeństwo, a co za tym idzie – bezpieczeństwo osób tam przebywających. Podstawowym elementem, o jakim należy pomyśleć jest zabezpieczenie stopni prowadzących na poddasze. Schody powinny zostać obite materiałem antypoślizgowym, a ich krawędź powinna zostać oddzielona barierką lub balustradą. Warto zabezpieczyć także okna. Przede wszystkim powinny zostać pokryte specjalną folią, która utrudni ich rozbicie się i rozsypanie na podłogę. Wszelkie wyjścia na balkon powinny zostać zabezpieczone przed otwarciem ich przez kilkuletnich członków rodziny. Z reguły wystarczy wszystkie klamki umieścić na odpowiedniej wysokości, ale może okazać się konieczne wykorzystanie klamek wyposażonych w zamek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *