Czym jest post przerywany?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o poście przerywanym. W sieci zobaczyć można spektakularne przemiany osób, które stosowały ten model żywieniowy. Zgubione kilogramy, lepsze samopoczucie i znaczna poprawa cery, to tylko nieliczne zalety, na jakie zwracają uwagę jego zwolennicy. Mimo że nazywana jest dietą okienkową to z głodówką czy nieustannym rezygnowaniem z ulubionych potraw ma niewiele wspólnego. Czym jest przerywany post? 

Przerywany post- co to takiego?

Intermittent Fasting, czyli inaczej post przerywany to nic innego, jak sposób żywienia, który polega na zachowaniu odstępów w spożywaniu posiłków a okresem, kiedy powstrzymujemy się od ich przyjmowania. Kluczowe jest w tym przypadku tzw. okno żywieniowe, czyli przedział godzinowy, podczas którego możliwe jest spożywanie określonej według zapotrzebowania energetycznego ilości kalorii. To właśnie dlatego tak często stosowany jest jako element diety odchudzającej. Kluczowe jest jednak utrzymanie odpowiedniej przerwy pomiędzy ostatnim posiłkiem przed snem a pierwszym po przebudzeniu. Jedną z najpopularniejszych form, jakie przybiera przerywany post, jest 8-godzinne okno żywieniowe.  

Jest to jednoznaczne z tym, że w ciągu ostatniej doby zjadamy wyłącznie przez 8 godzin. Z kolei w ciągu kolejnych 16 godzin powstrzymujemy się całkowicie od spożywania jakichkolwiek posiłków. Taki rozkład stosuje zdecydowana większość osób, które zdecydowały się na wprowadzenie tej diety, ponieważ bez większego problemu mogą wpleść ją w rozkład swojego dnia. Najprościej rzecz ujmując post 16/8 opiera się na nie spożywaniu pokarmów przez 16 godzin i 8-godzinnym oknie żywieniowym. 

Od dłuższego czasu myślisz o zastosowaniu postu przerywanego, ale nie wiesz jaki catering wybrać? Z pomocą przyjdzie catering, który oferuje smaczne i zróżnicowane posiłki następującej kaloryce: 1200 kcal, 1500 kcal oraz 1800 kcal. Co więcej, klienci do wyboru mają wersję klasyczną lub wegetariańską. Dzięki temu każdy znajdzie tam coś dla siebie! 

Inne wersje postu przerywanego

Inną, nieco rzadziej wybieraną opcją jest przerywany post ADF, czyli sposób odżywiania zakładający wprowadzenie minimum 24-godzinnego postu w wymiarze całego tygodnia lub 2 -, lub 3-dniowych odstępach. Post ten może dodatkowo przybierać nieco bardziej restrykcyjną formę, czyli zrezygnowanie ze spożywania posiłków. 

Post przerywany może okazać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych diet czy głodówek, które zwykle kończą się efektem jojo. Osoby, które zdecydują się na tę formę odżywiania, wbrew pozorom wcale nie muszą rezygnować ze spożywania swoich ulubionych posiłków. Kluczem do szczupłej sylwetki i zdrowia jest obliczanie bilansu kalorycznego, stosowanie się do przerw i okienka żywieniowego, a także pozytywne nastawienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *