Częstym problemem osób młodych, jak i starszych są uciążliwe haluksy. Są one znane także jako paluchy koślawe. Objawiają się bólem i charakterystycznym wygięciem dużego palca stopy. Haluksy można leczyć, ale warto też wiedzieć, jak do nich nie doprowadzić.
Co to są haluksy?
Haluksy to charakterystyczne, łatwe do zdiagnozowania zmiany w budowie palucha u stopy. Te schorzenie jest bardzo rozpoznawalne. Głowa kości palca dużego śródstopia zmienia się pod wpływem choroby, powiększa się i uwypukla. Zmieniony chorobowo staw powoduje pojawienie się stanu zapalnego oraz dotkliwego bólu. Aby zapobiec kolejnym fazom choroby i pogorszeniu się stanu zapalnemu, należy zapisać się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. Doradzi on, jak powinno się postępować z haluksami i jakie stosować środki, bądź sposoby, aby im skutecznie zapobiegać.
Jakie obuwie będzie odpowiednie dla osób z haluksami?
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia osób z haluksami jest noszenie odpowiednich butów. Niekiedy haluksy pojawiają się właśnie od noszenia źle dobranych butów – zazwyczaj tyczy się to pań. Wysokie obcasy z wąskim czubkiem powodują skrzywienie palców i ich nienaturalne ułożenie. Okazjonalne noszenie takich butów nie spowoduje od razu powstaniu haluksów – mogą one powstać po długotrwałym ich noszeniu. Warto więc zrezygnować z kilkucentymetrowych obcasów i założyć wygodne obuwie. Gdy pojawią się już haluksy trzeba im przeciwdziałać. Najwygodniejsze i najskuteczniejsze będą buty na płaskiej podeszwie z szerokimi czubkami, które zapewnią swobodne poruszanie wszystkimi palcami. Buty nie mogą być ciasne, a nawet powinny być większe o około 0,5 cm. Najlepiej aby były to buty specjalistyczne, czyli ortopedyczne, które mają wygodne wkładki, podeszwy z gąbki modelowanej oraz wykończenie z miękkiej skóry.
Jakie inne sposoby pomogą pozbyć się haluksów?
Dostępne na rynku silikonowe osłonki bądź aparaty korygujące aktywnie leczą i korygują schorzenia. Chronią kości dużego palucha przy każdym jego ruchu. Ich zadaniem jest zapobieganie nachodzenia palucha na sąsiednie palce, prostują koślawego palucha i uśmierzają ból.