Skąd się biorą szumy uszne?

Szumy w uszach to uciążliwy problem, który może pojawić się u każdego. Szumy mogą towarzyszyć wielu różnym chorobom, a ich ciągłe występowanie może prowadzić nawet do nerwicy czy depresji. Jeśli szumy uszne nie ustępują, a dodatkowo pojawiają się regularnie to warto pomyśleć o wizycie u lekarza i wykonaniu dodatkowych badań diagnostycznych. Z pewnością jest to problem, którego nie powinno się bagatelizować.

Jakie są objawy szumu w uszach?

Szumy uszne – objawy są jednoznaczne. Przede wszystkim to wrażenie fantomowe, jednak dla chorego mogą okazać się bardzo realistyczne. Mogą pojawiać się o każdej porze dnia i nocy przybierając charakter dzwoneczków czy uciążliwego buczenia. Nie wszyscy są w stanie ignorować dolegliwość, szczególnie kiedy objawy są nasilone i potrafią utrudniać codziennego funkcjonowanie. Dla naukowców nadal tajemnicą jest sposób powstawania takich szumów – jest to jednak dźwięk całkowicie fantomowy – słyszy je jedynie chory, ponieważ szumy nie są dźwiękami rzeczywistymi. Szumom może towarzyszyć rozdrażnienie, nerwica, bóle głowy. W skrajnych przypadkach problem jest tak uciążliwy, że może prowadzić do depresji. Warto podkreślić, że szumy uszne same w sobie nie są chorobą, a jedynie objawem. Więcej informacji znajdziesz na stronie geers.pl.

Z czym związane są szumy w uszach?

Szumy w uszach to objawy choroby, która wymaga diagnozy. Fantomowe dźwięki mogą być związane z rozwojem miażdżycy, która ogranicza przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co wiąże się z większym ciśnieniem, a tym samym możliwością pojawienia się szumów. Problem może mieć związek również z zapaleniem ucha środkowego/zewnętrznego, zapaleniem błędnika, a nawet z zaburzeniami pracy tarczycy. Szumy uszne mogą pojawiać się jako efekt pracy w nadmiernym hałasie, a także w wyniku urazu mechanicznego narządu słuchu czy głowy. Jeśli pojawienie się fantomowych dźwięków nie ma jednoznacznej przyczyny, warto wykonać badania w celu ustalenia przyczyny zaburzeń.

Jak leczyć szumy uszne?

Szumy uszne same w sobie nie są poddawane leczeniu – kiedy zostaje wykryta choroba powodująca szumy, zazwyczaj przy odpowiednim leczeniu uciążliwe objawy ustępują. Zaleca się wizytę u lekarza, kiedy szumy utrzymują się przez czas dłuższy niż 5 minut i mają tendencję do nawracania. W leczeniu stosuje się leki obniżające ciśnienie, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, antybiotykoterapię. Lekarz może również zalecić odpoczynek mający na celu ograniczenie stresu i rekonwalescencje np. po przebytym urazie głowy. Jeśli metody leczenia nie przynoszą efektów, konieczna może okazać się wizyta u otolaryngologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *